Çağan OlgunBy Çağan Olgun|5 Minutes

Her yıl düzenlenen ve bir çok ülkenin yerel tiyatro geleneğini de görme fırsatı sağlayan Sibiu Uluslararası Tiyatro Festivali (FITS), sanatçı yada izleyici olarak tüm katılımcılarına sürpriz bir keşif deneyimi sunmakta. Tesadüfen gerçekleşen bir konuşma vesilesiyle haberim olan bu etkinliği araştırdıkça ve önceki yıllara ilişkin paylaşımları gördükçe bende her açıdan büyük bir merak uyandırmıştı.

30.’su gerçekleştirilen Sibiu Uluslararası Tiyatro Festivali’nin bu yılki edisyonu, 2023’ün başında vefat eden yazar ve tiyatro eleştirmeni George Banu’ya adanmış bir bölüm ile birlikte iki bölümden oluşmaktaydı. “The importance of FITS in changing the community, the city.” teması altında düzenlenen festival, 23 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.

Gönüllülerin festivalden daha erken bir tarihte hazırlıklar için bir araya geldiği etkinlik her anlamda oldukça büyük bir organizasyona sahip. 23 Temmuz günü, erken saatlerdeki uçak yolculuğu ile vardığım Bükreş Havalimanında farklı ülkelerden bir araya gelen gönüllüler olarak, özellikle önceki yıllardan deneyimi olanlar ile festivalin atmosferini teneffüs etmeye başlayınca bunu daha iyi anlıyorsunuz. Devam eden günlerde festival için yapılan hazırlıklar ve yoğun geçen program, açılış günü geldiğinde yerini gönüllü rolü kadar izleyici, katılımcı rollerini eş zamanlı yaşamaya bırakırken günün her anını kentin her noktasında yaşıyorsunuz adeta.

Bu noktada Sibiu kentinin tarihi ve mimari yapısına da değinmekte fayda var. Romanya’nın turistik yerlerinden biri olarak gösterilen kent, 12. yüzyılda ‘Transilvanya Saksonları’ olarak bilinen Alman yerleşimciler tarafından kurulan yedi duvarlı kalenin en büyüğü ve en zengini olarak gösterilmektedir. Etkileyici binalarının inşası hem de onları korumak için gereken bakım ve onarım ödemelerinin loncaların gelirleri ve yoğun ticari faaliyetler ile sağlandığı bilinmektedir. Cermen şehir kimliğine sahip olan Sibiu, Orta Çağ duvarlarının bazı bölümlerini ve meydanlara açılan dar sokakların üçgen çıkıntılara sahip dik çatılı 17. yüzyıl binalarını hâlâ korumaktadır [1].

Sibiu’nun tarihi alanından görüntüler (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Sibiu’nun tarihi alanından görüntüler (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Sibiu’nun tarihi alanından görüntüler (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).

Yaya dostu olarak tanıtılan Sibiu’nun eski kent olarak bilinen iki farklı bölümü vardır. Sibiu’nun tarihi simge yapılarının barındıran Yukarı Kent ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda renkli evlerin sıralandığı, Cibin nehrine bakan heybetli surlar ve savunma kuleleri ile sınırlanan Aşağı Kent. Sibiu Eski Kenti’ndeki en popüler cazibe merkezleri arasında Büyük Meydan, Kuyumcular Meydanı, Huet Meydanı ve Merdivenler Geçidi yer almaktadır [1].

Yukarı Kent’ten meydanlar ve Aşağı Kent’ten renkli evler (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Yukarı Kent’ten meydanlar ve Aşağı Kent’ten renkli evler (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).

Sibiu’nun tüm bu güzel yapıları arasında bir sanat etkinliğinin gösteri mekanları dışına taşarak, kentin neredeyse tüm kamusal mekanlarına yansıması oldukça etkileyici ve seçilen tema ile de uyumlu olduğunu görmek çok güzel. Sibiu’nun tarihi kentsel peyzajını fon olarak alan sanatçıların gerçekleştirdiği geçit törenleri ise inanılmaz bir atmosfer yaratırken neredeyse tüm festival boyunca benzer manzaralarla karşılaşmak mümkündü. Sanatın kapalı mekanlardan çıkarak bir kentin tüm sokaklarına yayılmasına seyirci olmak oldukça özel bir deneyimdi.

Festival sadece kentin sokaklarında değil gökyüzünde (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Festival sadece kentin sokaklarında değil gökyüzünde (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).

Farklı kültürlerden gelen ve özgün konseptteki oyunları izlemek ve bunların sahne arkasındaki eş zamanlı hareketlere tanık olmak özellikle festivalin gönüllü katılımcıları bizler için en yoğun ve güzel tarafı oldu. İzleyici olarak takip etmekten keyif aldığım tiyatronun perde arkasını görmek ve oyuncuların oyun öncesi ve sonrası duygularını paylaşıyor olmaksa bu sürecin için en anlamlı tarafıydı. Sibiu günlerinin sonunda özellikle aşina olduğum boyutların dışında bir kukla gösterisi belki de tüm deneyimin en can alıcı tarafını oluşturuyordu.

Kentin sokaklarını dolaşan kukla (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Kentin sokaklarını dolaşan kukla (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).
Kentin sokaklarını dolaşan kukla (Kerem Çağan Olgun Arşivi, 2023).

Bütün bunları tecrübe etme fırsatı sağlayan Festival Başkanı Constantine Chiriac ve biz gönüllülere süreci en güzel şekilde yaşatan Mayumi Taniguchi ve Romanya’dan ve diğer ülkelerden buluştuğum tüm dostlara bu yazı vesilesi ile ayrıca teşekkür etmek istiyorum.


Kerem Çağan Olgun; Irmak Okulları 12. Sınıf öğrencisi, Sibiu- FITS 2023 gönüllü katılımcısı.


Kaynaklar

[1] https://romaniatourism.com/sibiu.html, Erişim Tarihi. 15.07.2023.