Çetin Ergand

Fotoğraf Sanatçısı [Prof.]

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını 1998, sanatta yeterliğini 2006 yılında tamamladı. Mimari fotoğraf, panoramik görüntüleme tarihi ve yöntemleri üzerine yurt dışı ve içinde söyleşi, workshop ve sempozyumlara katıldı, bildiriler sundu. Üniversite ders kitapları yayınlandı. Editörlükler yaptı.

2001 yılında  “Pamukbank Fotoğraf Yarışması – Büyük Ödüle” layık görüldü ve Pamukbank Fotoğraf Galerisi Koleksiyonuna girdi.  2011 yılında erken cumhuriyet dönemi modern Ankara mimarisini konu alan fotoğraf projesini yürüttü, söz konusu proje Başbakanlık, Federal Almanya Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü – Ankara, Ankara Mimarlar odası önderliğinde kitap olarak yayınlandı. http://www.goethe.de/ins/tr/ank/prj/urs/trindex.htm 2016 Yılında Unesco Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu kapsamında, İstanbul Belediyesi Sit Alanları Yönetimi talebi ile hazırlanan “İstanbul’un Tarihi Alanları“ sergisinin küratörlüğünü yaptı ve kitap çalışmasının editörlüğünü gerçekleştirdi ve fotoğrafları yayınlandı. 2018 yılında Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Sanal Galeri’yi hayata geçirdi http://msgsutasg.org/tr/ana_sayfa/

MSGSÜ Fotoğraf Uygulama Araştırma Merkezi ve MSGSÜ Yapı Uygulama Araştırma Merkezinde danışmanlık yapmakta ve bilimsel araştırma projelerinde Fotoğraf alanında katkı sunmaktadır.

Halen MSGSÜ Fotoğraf Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev almaktadır.